KONTAKT
Rezerwacje:
wycieczki szkolne
goście indywidualni
Paweł Łoza
halfgar@kortunal.com
tel.:604522055

Organizacja obozów i imprez:
Magdalena Baraniak
biuro@kortunal.com

Nasze strony


Partnerzy:
Polecamy sklep z wyposażeniem larpowym:


Warownia

BAZA NOCLEGOWA

POŁOŻENIE
Południowy stok Góry Warownej, wysokość ponad 600 m.n.p.m. Teren z widokiem na pasmo Gór Bardzkich aż po równinę, jeziora Otmuchowskie i Nyskie, w oddali pasma czeskich Jeseników i Gór Opawskich. Na pierwszym planie szczyt Ostroga, nad którym zwykle różowieje niebo o wschodzie słońca. Dookoła bukowy las sowiogórski, a tutaj - skupisko drewnianych domków, przycupniętych na stromym stoku, wtopionych w zieleń, połączonych szeregiem ścieżek i schodków, wielka Halla, poniżej plac treningowy i obszerne miejsce na ognisko.

CZYM JEST WAROWNIA
"Warownia" to miejsce, które łączy w sobie klimat dawnej osady i wygodę, do jakiej przyzwyczaiły nas współczesne czasy. Jest miejscem, gdzie w pół drogi spotyka się przeszłość i teraźniejszość, jest zaproszeniem do wejścia dalej w świat dawno zaginiony, w świat warownych osad średniowiecza, stanic kresowych, drewnianych fortów pogranicza czy traperskich chatek na bezludziu.
Chociaż "Warownia" nie spełnia warunków rekonstrukcji (nie jest dokładną kopią żadnego ze znanych historycznych obiektów), uważny gość z pewnością odnajdzie nawiązania i inspiracje rodem z wczesnego średniowiecza z ziem słowiańskich i skandynawskich, na tyle jednak uniwersalne, że "Warownia" może gościć tak Wikingów, jak i rycerzy czy też polską szlachtę z XVII wieku lub wojowników z kart książek Tolkiena.

CZYM WAROWNIA NIE JEST
Przede wszystkim Warownia nie jest hotelem. Nie ma tu pokoi z łazienką, brukowanych chodniczków ani marmurowych tarasów. Nie ma łóżek z pościelą - goście nocują w swoich śpiworach na materacach wojskowych. Nie ma służby hotelowej - goście otrzymują izby wysprzątane i sami muszą zadbać o czystość podczas swojego pobytu. Gorąca woda jest tylko pod prysznicami, w umywalniach jest tylko zimna. Izby są dogrzewane tylko w razie poważnych chłodów (Warownia jest czynna tylko od kwietnia do października), teren jest tylko podświetlany. Dojazd do Warowni to droga terenowa, a ścieżki w obrębie obiektu są gruntowe, nie brukowane.
Zatem miłośnicy luksusów i sterylnej nowoczesności raczej nie będą się tu czuli dobrze ;) .

CO OFERUJE WAROWNIA GOŚCIOM
Niektórzy mogliby powiedzieć, że Warownia to miejsce dla twardzieli ;) ale to byłaby przesada. W Warowni znajdziecie surowe, jak na dzisiejsze komfortowe czasy, warunki noclegu - bez wygód i udogodnień. Śpi się we własnym śpiworze, na wojskowym materacu. W izbach mieszkalnych jest ogrzewanie na wypadek wyjątkowo niskich temperatur, jest również prąd, a w halli także internet WiFi - dla tych, którzy mimo wszystko nie potrafią oderwać się od cywilizacji. Co prawda pod prysznicami woda jest gorąca, ale już w umywalniach - tylko zimna. W chłodne noce można ogrzać się przy ognisku, wieczorem w Halli przy gorącej herbacie. Nocą przyda się latarka, bo izby mieszkalne od łaźni dzieli kilkadziesiąt metrów.
Za to niemal nigdzie nie zobaczycie równie pięknego rozgwieżdżonego nocą nieba. Wieczorami słychać nawoływania mieszkających obok puszczyków i koziołków (samce sarny), we wrześniu - tuż obok zwołują się na rykowisko jelenie. Latem cała okolica rozbrzmiewa śpiewem świerszczy, a na skarpach obok izb mieszkalnych rozkwitają malwy.
Znajdziecie tu zieloną przyrodę Gór Sowich, las na wyciągnięcie ręki, ciszę i odpoczynek od cywilizacji. Parafrazując Tolkiena, moglibyśmy nazwać Warownię "ostatnim dobrym domem w drodze na Zachód", bowiem znajduje się ona tuż przy szlaku na Wielką Sowę, za granicą Warowni są już tylko tajemnicze i mroczne Góry Sowie. Nie dalej jak 200 m stąd zaczynają się umocnienia forteczne Twierdzy Srebrnogórskiej, szereg ziemnych dzieł obronnych oraz większe forty zachodniej flanki Twierdzy, a w stokach okolicznych gór czernieją wejścia do sztolni dawnych kopalni srebra. 100 m poniżej Warowni znajduje się Wiszący Wiadukt, na którym na chętnych czeka adrenalina i emocje pokonywania lęku przed wysokością. Do każdego z tych miejsc jest stąd niebezpiecznie blisko :)


DOSTĘPNOŚĆ
Gości zapraszamy od około połowy kwietnia aż do pierwszych przymrozków, czyli do końca października.
Indywidualnych gości zapraszamy w weekendy, grupy zorganizowane - w tygodniu poza wakacjami.
W okresie wakacji (do połowy sierpnia) ze względu na organizację obozów dla dzieci (ZOBACZ WIĘCEJ O OBOZACH ) nie mamy możliwości przyjmowania gości indywidualnych.


I jeszcze jeden szczegół :)

UWAGA DOBRE PSY
WAROWNIA jest obiektem przyjaznym zwierzakom :) Terenu pilnują tu 4 duże psy, przyjaciele turystów i ich kanapek ;)

Birka, Tytoń, Bigos oraz Gloria i Kija - nasze psy pracujące z grupami turystycznymi. Dbają o dobre samopoczucie uczestników (wszak śmiech to zdrowie ;)), o ich kondycje (w rzucaniu patykiem ;)) i zdrowie (wypraszając niepotrzebne kanapki ;)).
Psy są integralną częścią zespołu, pilnują terenu i pracują z dziećmi. Brego i Bjorn (dwa pierwsze od lewej) już nam nie towarzyszą, po latach pracy z grupami obydwa odeszły za Tęczowy Most. Do psiej ekipy dołączają często psiaki przebywające u nas w "domu tymczasowym".
Na skróty
Jesteśmy na Facebooku!
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło